Bratislavské gitarové kvarteto vzniklo roku 1995 na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Všetci jeho členovia absolvovali VŠMU v Bratislave v triede prof. Jozefa Zsapku. Už počas štúdia sa pravidelne zúčastňovali mnohých majstrovských kurzov, kde mali možnosť študovať pod vedením renomovaných umelcov a pedagógov (L. Brouwer, C. Cotsiolis, R. Gallén, A. Garrobé, V. Mikulka, J. Panetsos, L. Walker…). Úspešne sa prezentovali na interpretačných súťažiach doma i v zahraničí, kde získali niekoľko významných ocenení (Česká republika, Francúzsko, Portugalsko, Rakúsko, Taliansko).

Bratislavské gitarové kvarteto úspešne koncertuje v rámci festivalov po celom Slovensku (Bratislava, Banská Bystrica, Bardejov, Bojnice, Kežmarok, Rimavská Sobota, Trnava…). Súbor je aj pravidelným hosťom významných hudobných festivalov doma i v zahraničí. V rámci domácej scény vystúpili i na Bratislavských hudobných slávnostiach a festivale Melos Étos a hosťovali na medzinárodných podujatiach v Českej republike, Grécku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Severnom Írsku, Srbsku a Španielsku. Svoj recitálový program uviedli v európskych metropolách napr. v Belehrade, Madride, Paríži, Prahe, či Viedni. Okrem Slovenského rozhlasu, kde je kvarteto pravidelným hosťom, sa súbor úspešne prezentoval na britskej rozhlasovej stanici BBC.

Súbor má v repertoári nielen originálne kompozície, ale aj vlastné úpravy diel autorov rôznych štýlových období. Pravidelne sa venuje uvádzaniu súčasnej tvorby slovenských skladateľov, premiérovo uviedli diela okrem iných Petra Breinera, Martina Burlasa, Vladimíra Godára, Egona Kráka, Ladislava Kupkoviča, Pavla Malovca.

Ich diskografia obsahuje 3 CD platne. Ich profilová nahrávka s názvom Recital (Akcent 2000) obsahuje diela Gioacchina Rossiniho, Manuela de Fallu, Astora Piazzollu a iných. V košickom vydavateľstve Hevhetia vyšlo roku 2009 2CD Šeban – Godár – Breiner – Kolkovič, na ktorom súbor uviedol, spolu so Štátnym komorným orchestrom Žilina a dirigentom Petrom Breinerom, jeho skladbu Guitaralia Notturna. Ich posledná nahrávka Slovak music for guitar quartet (2011) je venovaná novej slovenskej tvorbe a zahŕňa ja niekoľko svetových premiér.

Členovia Bratislavského gitarového kvarteta pedagogicky pôsobia na Konzervatóriu v Bratislave a Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.

„Vlado Godár ma nielen upozornil na Bratislavské gitarové kvarteto, ale ma aj podnietil k napísaniu skladby pre nich a zorganizoval koncepciu cédéčka. napísať skladbu už bolo jednoduché – sadol som si za stôl a o dva týždne bola skladba napísaná. Podobne ako viac skladieb z tohto obdobia je trochu tmavšia, možno vážnejšia než moje predošlé skladby. A som veľmi spokojný s tým, ako ju Bratislavské gitarové kvarteto hrá. Robia z nej lepšiu skladbu, než naozaj je.“

Peter Breiner

Prihlásenie